powrót do strony głównej

15/11/19
Wystarczy niewielka ilość śliny, by urządzenie w 45 minut określiło, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2, i przekazało wynik do smartfona – informuje pismo „ACS Sensors”. Testy te są bardziej czułe niż dotychczas stosowane, a samo badanie jest mniej uciążliwe.
 
Dwa główne rodzaje testów na COVID-19 stosowane obecnie to szybkie testy antygenowe oraz testy oparte na klasycznej reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym (RT-PCR).
Szybkie testy antygenowe (dostępne na przykład w aptekach) dostarczają wynik bezpośrednio użytkownikowi w ok. 15 minut, ale nie są zbyt czułe i mogą dawać wyniki fałszywie ujemne, przez co ktoś może nieświadomie zainfekować innych.
 
Test RT-PCR jest uważany za złoty standard ze względu na wysoką czułość i swoistość wobec wirusa SARS-CoV-2, ale wymaga on wysłania próbki do laboratorium i przeanalizowania przez wyspecjalizowany personel. Sama analiza może zająć do godziny, ale łączny czas od wymazu do uzyskania odpowiedzi to nawet kilka dni.
Ponadto obie metody wiążą się z niewygodnym procesem pobierania wymazu z nosa.Naukowcy z Pennsylvania State University opracowali nowy test wykrywający SARS-CoV-2 w próbce śliny i prototypowe urządzenie, które łączy szybkość i łatwość wykonania z wysoką czułością.Istnieją już nieinwazyjne testy oparte na badaniu śliny, ale wykorzystują one powolny i wymagający specjalistycznego sprzętu proces RT-PCR.
 
Podobna metoda, zwana amplifikacją izotermiczną (RT-LAMP), ma specyficzność i czułość odpowiadającą RT-PCR, ale jest szybsza, tańsza i łatwiejsza w użyciu.Dlatego Weihua Guan i jego współpracownicy z Pennsylvania State University chcieli sprawdzić, czy mogą użyć RT-LAMP do stworzenia szybkiego i czułego testu na COVID-19, który wymaga jedynie próbki śliny, przenośnego urządzenia wielkości dłoni i smartfona.Naukowcy zintegrowali kilka etapów w jednej kompaktowej maszynie, którą nazwali opartym na ślinie autotestem SARS-CoV-2 z RT-LAMP w urządzeniu mobilnym (SLIDE).
Pięć odrębnych modułów przeprowadza wszystkie etapy potrzebne do RT-LAMP: podgrzewanie próbki, mieszanie jej z odczynnikami RT-LAMP, przeprowadzanie reakcji, wykrywanie ilości wirusowego RNA i przekazywanie wyników do smartfona.Badana osoba po prostu spluwa do fiolki, którą wkłada do urządzenia, a wyniki są przesyłane do smartfona w ciągu 45 minut. W testach laboratoryjnych SLIDE z powodzeniem wykrył i oszacował ilościowo próbkę śliny z dodatkiem inaktywowanych cząsteczek wirusa SARS-CoV-2, a także próbkę prawdziwej śliny od osoby, o której wiadomo było, że jest zakażona. W obu przypadkach wyniki były zgodne z wynikami RT-PCR, co sugeruje, że urządzenie SLIDE może być szybkim, łatwym i czułym sposobem na stwierdzenie, czy ktoś ma COVID-19.

Nowe testy na SARS-CoV-2. Badanie śliny tak samo skuteczne jak RT-PCR