powrót do strony głównej

15/11/19

II. Dotychczas gdy na recepcie nie wpisano dawkowania, wpisano je błędnie, nieczytelnie lub niezgodnie z ustawą – Prawo farmaceutyczne, można było wydać 2 najmniejsze opakowania.

Od 20 lipca 2024 ilość ta jest zwiększona i farmaceuta może wydać:

  • cztery najmniejsze opakowania z wykazu leków refundowanych – w przypadku recept objętych refundacją,
  • cztery najmniejsze opakowania dostępne w obrocie – w przypadku leków pełnopłatnych,
  • podwójna ilość leku recepturowego.

Zasady te nie dotyczą leków odurzających i psychotropowych, dla których postępowanie definiują przepisy o przeciwdziałaniu narkomanii – czyli w przypadku błędów w zakresie dawkowania nadal maksymalną ilością do wydania są 2 opakowania (refundowane lub dopuszczone do obrotu).

Dla produktów leczniczych z grup I-N i II-P (tj. leków odurzających i psychotropowych wystawianych na recepty Rpw) wpisanie sposobu dawkowania jest obligatoryjne.

 

III. Gdy na recepcie jest wystawiony lek do stosowania na skórę lub wyrób medyczny do diagnostyki in vitro (np. paski do glukometru) w ilości większej niż 4 opakowania, to można wydać wszystko, jeśli na recepcie jest podana częstotliwość stosowania.

 

IV. Jeżeli na recepcie są podane różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, czyli występują rozbieżności co do liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania, osoba realizująca receptę wydaje największą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.

W tym przypadku można wydać największą z zapisanych ilości.

Nowelizacja rozp. w sprawie recept - zmiany obowiązujące od 20 lipca 2024