Created with WebWave CMS

Testy na koronawirusa SARS-CoV-2

Testy genetyczne na koronawirusa

Podstawowym testem zalecanym przez WHO w celu wykrycia infekcji koronawirusem jest badanie laboratoryjne techniką NAAT (technika amplifikacji kwasu nukleinowego). Przykład takiego badania to procedura wykonana metodą RT-PCR.  Jest to test genetyczny, który pozwala na wykrycie RNA wirusa w próbce pobranej od pacjenta. Testy NAAT na koronawirusa wykazują wysoką skuteczność, jednak czasem konieczne jest powtórne badanie w celu potwierdzenia wyniku.

Testy immunologiczne na koronawirusa

Pomocniczo w procesie monitorowania epidemii koronawirusa stosuje się również testy immunologiczne. Przydatne okazują się testy serologiczne, które służą do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy. Wykonuje się je poprzez analizę surowicy krwi pobranej od pacjenta.

Testy serologiczne stosuje się jako metodę wspomagającą w celu monitorowania sytuacji epidemiologicznej. Ta metoda diagnostyczna ma ograniczoną czułość, ale wciąż trwają prace nad jej ulepszaniem, ponieważ jest przydatna podczas monitorowaniu zakażenia.

 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że zatwierdziła stosowanie pierwszego szybkiego testu diagnostycznego na koronawirus, który umożliwia wykrycie SARS-CoV-2 w ciągu około 45 minut.

Decyzja została wydana w piątek, a w przyszłym tygodniu rozpocznie się prowadzenie testów tą metodą. Test, który będzie można wykonać od ręki, pozwoli skuteczniej rozlokowywać pacjentów w zależności od powagi ich stanu, co może mieć duże znaczenie w przypadku braku łóżek respiratorowych.

15/11/19

powrót do strony głównej